بررسی قدرت شبکه‌های اجتماعی در رشد ۹۰۰ درصدی قیمت دوج کوین

0
645 بازدید
بررسی قدرت شبکه‌های اجتماعی در رشد ۹۰۰ درصدی قیمت دوج کوین

دوج کوین، ارز دیجیتال مبتنی بر میم‌ها (memes)، در ابتدا به‌عنوان یک شوخی اینترنتی ایجاد شده بود. طی چند روز اخیر همزمان با هیاهوی تبلیغاتی این رمز ارز در شبکه‌های اجتماعی، شاهد رشد بسیار بالای قیمت دوج کوین بودیم.

کسی که چندین سال در حوزه کریپتوها فعالیت کرده باشد، بدون شک با دوج کوین و تاثیرپذیری قیمت آن از فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی آشناست. دوج کوین عضو خانواده بیت کوین محسوب می‌شود چراکه دوج کوین حاصل فورک در شبکه لایت کوین و لایت کوین هم حاصل فورک در شبکه بیت کوین بوده است. دوج کوین به‌عنوان عضوی از خانواده بیت کوین، موقعیت و اعتبار منحصربه‌فردی را بین سایر کریپتوها بدست آورده است.

برخلاف دیگر پروژه‌ها، پروتکل دوج کوین، از سال ۲۰۱۵ تاکنون شاهد هیچگونه ارتقا و توسعه‌ای نبوده است. در‌واقع، موفقیت دوج کوین بیش‌تر از اینکه ناشی از پیشرفت‌های فنی باشد، ناشی از فعالیت‌های میم‌ کوین‌ها و فعالیت‌های اجتماعی است.

دلیل رشد قیمت دوج کوین چه بود؟

با این‌حال گفتن این جمله که دوج کوین اصلا کاربرد ندارد، نادرست است. در حقیقت، مقبولیت زودهنگام دوج کوین بدلیل ایجاد امکان پاداش‌دهی (tipping) در شبکه‌های اجتماعی بود. دوج کوین یکی از اولین رمز ارزهایی بود که می‌توانست برای کسب درآمد از تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد. تولیدکنندگان محتوا، به‌جای لایک عادی، می‌توانستند فیدبک‌های موثرتری با استفاده از میم کوین‌ها (Meme Coin) که ارزش دلاری داشتند، دریافت کنند.

ماجرای دوج کوین از کجا شروع شد؟

قیمت دوج کوین

برای اولین بار از سال ۲۰۱۵ و بعد از صعود ناگهانی دوج کوین که باعث رشد تقریبا ۱۰ برابری‌اش شد، این رمزارز از نظر ارزش بازار و به‌مدت کوتاهی جزو ۱۰ رمز ارز برتر بازار شد. همه چیز از آنجا شروع شد که در روز پنج‌شنبه معامله‌گران خُرد ساختارشکن در بازار بورس آمریکا از خرید سهام GameStop و AMC منع شدند.

در آن زمان این معامله‌گران در انجمن وال‌استریت‌بت (یک گروه فعال در شبکه اجتماعی ردیت) جمع شدند. وقتی بروکرهای خُرد، معاملات سهام GME و بعضی سهام‌های دیگر را معلق کردند، برخی از فعالان گروه وال‌استریت‌بت انرژی افسار گسیخته معاملاتی خود را معطوف دوج کوین کردند.

روز پنج‌شنبه، کاربر توئیتر WSB Chairman، از دنبال‌کننده‌های خود که حدود ۷۵۰،۰۰۰ نفر بودند پرسید: “آیا قیمت دوج کوین تا الان یک دلار بوده است؟” با این سوال سیل عظیمی از پیام‌ها پیرامون دوج کوین در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد و دوج کوین به اولین آلتکوینی تبدیل شد که از نظر میزان ذکر روزانه در توئیتر، از بیت کوین پیشی گرفت. Joshua Frank هم‌بنیانگذار و مدیرعامل شرکت تحقیقاتی کرییپتو The Tie، درباره ارتباط بین فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی و تاثیر آن بر قیمت دوج کوین به کوین تلگراف گفت:

همه قبول دارند که هیچکس از دیدگاه فاندامنتالی روی دوج کوین سرمایه‌گذاری نمی‌کند. از آنجا که دوج کوین از حمایت‌های قابل‌توجهی در اکثر شبکه‌های اجتماعی برخوردار است، قیمت آن بشدت نسبت به فعالیت‌ها در این شبکه‌ها واکنش نشان می‌دهد. همچنین متوجه شدیم، حمایت از دوج کوین افزایش یافته است، روزها و هفته‌هایی خواهد رسید که بازار میم کوین دوباره داغ خواهد شد و بسیاری از معامله‌گران خُرد روی آن سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

رشد قیمت دوج کوین با هجوم فعالیت‌های جدید در دنیای رمز ارزها و شبکه‌های اجتماعی همزمان بود و صرافی بایننس از افزایش تعداد درخواست‌های افتتاح حساب در پلتفرمش خبر داد. به دنبال آن برخی از صرافی‌ها با کاهش حجم دوج کوین برداشت آن را متوقف کردند.

مقایسه قیمت دوج کوین با حجم توییت ها

Changpeng Zhao مدیرعامل صرافی بایننس، روی تاثیر فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی روی رشد قیمت دوج کوین تاکید کرد و به کوین تلگراف گفت:

دوج کوین با حجم نقدینگی بیش از ۷ میلیارد دلار، احتمالا موفق‌ترین جُک در تاریخ بوده است. به دلیل اینکه که دوج کوین در ابتدا از یک شوخی متولد شد، لذا یک هدف جذاب برای برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی است. کوچکتر بودن نسبت به سایر کریپتوها اما داشتن جذابیت فراوان به این معنی است که احتمالا دوج کوین برای راه‌اندازی کمپین با تاثیر شدید و فوری روی قیمت مناسب است.

اختلال در ارائه خدمات، بدلیل حرکات قیمت بیت کوین باعث افت ۵۰ درصدی دوج کوین شده است. با این وجود، بدلیل وجود چندین تولیدکننده محتوا که خواهان قیمت ۰.۱ دلاری برای تارگت کوتاه‌مدت هستند تمایلات و هیجانات درباره دوج کوین در شبکه‌های اجتماعی همچنان زیاد است.

دوج کوین برای رسیدن به قیمت ۱ دلار که توسط WSB Chairman ادعا شده بود، به رالی ۲،۰۰۰ درصدی نیاز دارد. همچنین طبق گزارشات قبلی کوین تلگراف، حجم معاملات ۲۴ ساعته دوج کوین برای اولین بار در صرافی بایننس، از ۵ میلیارد دلار عبور کرده و حتی از حجم معاملات بیت کوین در همین صرافی فراتر رفت.

فعالیت‌های اجتماعی قیمت دوج کوین را کنترل می‌کنند!

هیجان فعلی موجود برای دوج کوین، از زمان میم کوین‌ها تا به امروز، اولین دوره‌ای نیست که با جریان‌سازی در شبکه‌های اجتماعی همراه بوده است. درواقع، تمام موجودیت دوج کوین براساس مهندسی اجتماعی و اقتصاد در حال ظهور مبتنی بر میم‌ کوین‌هاست.

در سال ۲۰۲۰، Elon Musk مدیرعامل تسلا، در دو موقعیت جداگانه درباره دوج کوین توئیت کرد که در هر دو موقعیت قیمت دوج کوین عملکرد مثبتی از خود نشان داد. سال گذشته، Musk در یک نظرسنجی در توئیتر در مورد اینکه چه کسی باید مدیرعامل دوج کوین شود، در رتبه اول قرار گرفت. مدیرعامل تسلا بعدا از خود به‌عنوان مدیرعامل سابق دوج کوین یاد کرد.

تاثیر توئیت‌های Musk روی قیمت کریپتوها، فقط به دوج کوین محدود نمی‌شود. پس از آنکه Musk متن بایو توئیتر خود را به کلمه بیت کوین تغییر داد، بیت کوین مسیر صعودی دیگری را آغاز کرد. Musk به‌عنوان پولدارترین مرد جهان، با این کار باعث افزایش ۲۰ درصدی قیمت این ارز شد.

درست مانند دوج کوین در سال ۲۰۲۰، Musk با تبلیغ بیت کوین باعث شد این ارز با ساختن یک کندل بزرگ در عرض چند دقیقه ۵،۰۰۰ دلار افزایش قیمت را تجربه کرده و برای اولین بار از اواسط ژانویه، به تارگت قیمتی ۳۸،۰۰۰ دلار برسد.

به ‌دنبال Musk، دیگر طرفداران برجسته دنیای رمزارزها چه در داخل و چه در خارج از صنعت ارزهای دیجیتال، شروع به تبلیغ بیت کوین کردند. Alexis Ohanian هم‌بنیانگذار ردیت که یکی از طرفداران اتریوم نیز هست، به این پویش پیوست.

به غیر از Musk، یک کمپین ویروسی (که یک روش بازاریابی است) در شبکه اجتماعی TikTok هم فشار قابل توجهی را در رشد قیمت دوج کوین ایجاد کرد. در واقع، دوج کوین موفق شد از هیجانات ساخته شده به وسیله فیلم‌های ویروسی استفاده کند و به بالاترین سطح قیمت دو ساله‌اش برسد.

ارزش‌گذاری دارایی‌ها در عصر رسانه‌های اجتماعی

ماجرای سهام GameStop، یک بار دیگر بر فرضیه بازار کارآ که می‌گوید قیمت سهام‌ها بازتابی از ارزش منصفانه بازار است، تاکید می‌کند. در واقع، معامله‌گران خُرد با استفاده از اطلاعات موجود به این نتیجه رسیدند که خرید عمده سهام GME ممکن است از تاثیر صندوق‌های پوشش ریسک در موقعیت‌های فروش‌های استقراضی بکاهد.

طبق این فرضیه، چنین موقعیتی (کسب سود نامتعارف از بازار) تنها به وسیله شانس بدست می‌آید. با این حال، امروزه در عصر نوین شبکه‌های اجتماعی، این مفاهیم و موقعیت‌ها توسط عده‌ای از معامله‌گران خُرد ساختارشکن به شدت به چالش کشیده شده‌اند.

از نظر یکی از مدیران ارشد CoinMarketCap، رشد قیمت دوج کوین نشان از افزایش آگاهی در میان معامله‌گران خُرد است.

وی در ادامه افزود:

عده‌ای از افراد ساختارشکن قصد داشتند بیانیه‌ای صادر کنند مبنی بر اینکه صندوق‌های پوشش ریسک به ظاهر معتبر وال استریت، هیچ حقی برای ارزش گذاری عادلانه یک دارایی ندارند.

در حال حاضر، دوج کوین در ۲۴ ساعت گذشته، عملکرد مثبتی داشته است. رشد قیمت دوج کوین به بالاتر از ۰.۰۸ دلار، باعث شد میم کوین یکی از معدود آلتکوین‌هایی باشد که از سطح قیمتی ۲۰۱۸ خود فراتر رفته و بالاترین قیمت خود را تجربه کند.

قیمت دوج کوین

سخن پایانی

این باور عمومی وجود دارد که رشد قیمت دوج کوین پیشرانه شروع فصل آلتکوین‌هاست. در واقع، با توجه به ماهیت دوره‌ای بودن رشد قیمت دوج کوین، روند اصلاحی در چارت DOGE/BTC، اغلب نشانه شروع روند صعودی برای آلتکوین‌هاست. دلیل آن کاملا ساده است، زیرا رشد قیمت دوج کوین مبتنی بر اصولی است که در بالا در مورد آن صحبت شد (مثلا جریان‌سازی برای این رمزارز در شبکه‌های اجتماعی، رشد قیمت دوج کوین را به همراه دارد). هجوم سرمایه‌گذاران خُرد در شبکه‌های اجتماعی اغلب باعث رشد قیمت دوج کوین می‌شود. این ترسِ از دست دادن (فومو)، معمولا به دیگر آلتکوین‌ها هم گسترش پیدا می‌کند. با این حال خستگی روند صعودی بیت کوین نیز دلیل دیگری بر شروع فصل آلتکوین‌هاست. در حال حاضر به نظر می‌رسد بیت کوین قدرت کافی برای شروع روند صعودی دیگری را دارد لذا بازار ممکن است منتظر بماند تا ببیند نتیجه چه خواهد شد.

منبع: میهن بلاکچین

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید